2012 December | Casa de Cultură a Municipiului Iaşi "Mihai Ursachi"

Concert Caritabil de Craciun

202052_511323552235325_526854455_o

Asociatia C.O.N.TOUR si Casa de Cultura “Mihai Ursachi” Iasi in parteneriat cu Asociatia Sansa 2012 din Pascani si Primaria Municipiului Iasi va invita la un concert de colinde in scop caritabil.

Sambata 22 Decembrie de la ora 13:30 va asteptam in sala de spectacol a casei de cultura “Mihai Ursachi” sa ascultam impreuna programul de colinde oferit de catre cvartetul de suflatori “Vador Brass” si corul de copii “Luminita”.

Daca ai hainute ,carti ,jucarii ( in stare buna ) pe care nu le mai folosesti si vrei sa le donezi a

cum ai SANSA.

Toate donatiile vor fi trimise catre centre de plasament din Iasi alese cu atentie de catre Casa de Cultura “Mihai Ursachi” ,Primaria Municipiului Iasi si Asociatia C.O.N.TOUR.

Expozitie de fotografie ” Icoane de suflet “

StefanAbageru_31

FESTIVALUL INTERNATIONAL DE TEATRU “ZILELE TEATRULUI LUDIC”

150 buc a3

 

FESTIVALUL INTERNAŢIONAL „ZILELE TEATRULUI LUDIC”
4 – 8 DECEMBRIE 2012
editia a V-a

MARŢI, 4 DECEMBRIE

16.00 – Prea trista comedie şi tragica moarte a lui Pyram şi a Thiseei, adaptare după W. Shakespeare, „So Trupa”, Palatul Copiilor Iaşi – Sala Gaudeamus, CCS

17.00 – Cerere în căsătorie, după A.P. Cehov, Teatrul „Parc Copou”, Casa de Cultură „M. Ursachi” Iaşi – Sala Casei de Cultură „M. Ursachi” (Copou)

17.30 – Dessins invisibles, adaptare după A. de Saint-Exupéry (Micul Prinţ), Trupa „Les Apos”, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Iaşi – Sala Gaudeamus, CCS – spectacol în limba franceză

19.00 – Apparemment non, adaptare după Matei Vişniec, Trupa „Mooz”, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Iaşi – Sala Gaudeamus, CCS – spectacol în limba franceză

20.30 – Conu’ Leonida faţă cu reacţiunea, adaptare după I.L. Caragiale, Trupa „Teatru ‘ntre cămine”, Universitatea Tehnică „Gh. Asachi” Iaşi – Sala Gaudeamus, CCS

22.30 – Spectacol Café-Teatru – Pub „Underground” (Galeriile „Ştefan cel Mare”, demisol)

MIERCURI, 5 DECEMBRIE
16.00 – Les Chatouilles, adaptare după Alain Gibaud, Formaţia „Farouches”, Liceul „G. Ibrăileanu” Iaşi – Sala Gaudeamus, CCS – spectacol în limba franceză

17.00 – Jacques sau Supunerea, de Eugène Ionesco, Trupa „E.T.C.”, Clubul CFR Iaşi – Sala Clubului CFR (Râpa Galbenă)

17.30 – Black Comedy, de Peter Shaffen, Grupul „Skepsis”, Casa de Cultură a Studenţilor Alba Iulia – Sala Azur, CCS

19.00 – Iubirea e un lucru foarte mare, adaptare după texte de Ion Băieşu, Teatrul Studenţesc „Thespis”, Casa de Cultură a Studenţilor Timişoara – Sala Clubului CFR (Râpa Galbenă)

20.30 – Poveşti de familie, adaptare după B. Srbljanovic, Teatrul Studenţesc „Ludic”, Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi – Sala Gaudeamus, CCS

22.30 – Spectacol Café-Teatru – Pub „Underground” (Galeriile „Ştefan cel Mare”, demisol)

JOI, 6 DECEMBRIE
11.30-13.30 – Atelier de teatru susţinut de actorul şi regizorul Eugene Nacht (Israel)

16.00 – Ahogyan a víz tükrözi az arcot (Chipul din oglinda apei), teatru-documentar creat de Fazakas Misi, Teatrul Independent „Osonó” Sfântu Gheorghe – Sala Casei de Cultură „M. Ursachi” (Copou) – spectacol în limba maghiară, supratitrat în limba română

16.30 – Ultimul Don Juan, de Paul Ioachim, Trupa „E.T.C.”, Clubul CFR Iaşi – Sala Clubului CFR (Râpa Galbenă)

17.00 – Aşteptându-l pe spectator, adaptare după Matei Vişniec, Teatrul Studenţesc „Thespis”, Casa de Cultură a Studenţilor Timişoara – Sala Azur, CCS

18.30 – Zoo Story, de E. Albee, Teatrul Mic, Chişinău, Republica Moldova – Sala Azur, CCS

20.00 – Un şoarece bătrân de teatru, recital după A.P. Cehov, Teatrul Studenţesc „Ludic”, Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi – Sala Studio Ludic, CCS

21.00 – Desembre 2012 (Decembrie 2012), Teatre de Contacte, Girona, Spania – Sala Gaudeamus, CCS

22.30 – Spectacol Café-Teatru – Pub „Underground” (Galeriile „Ştefan cel Mare”, demisol)

VINERI, 7 DECEMBRIE
11.30-13.30 – Atelier de teatru susţinut de actorul şi regizorul Eugene Nacht (Israel)

16.00 – Demain l’aurore (Zorii zilei de mâine), musical creat de Jean-François Gallon şi Frédéric Larrieu, Compania de Teatru „La Petite Famille”, Souillac, Franţa – Sala Casei de Cultură „M. Ursachi” (Copou)

17.30 – Amor în micul Paris, adaptare după I.L. Caragiale, Trupa „Teatru ‘ntre cămine”, Universitatea Tehnică „Gh. Asachi” Iaşi – Foaier, CCS

18.30 – Amalia dýchá zhluboka (Amalia respiră adânc), de Alina Nelega, Compania de Teatru „Karel Čapek”, Dĕčin, Republica Cehă – Sala Casei de Cultură „M. Ursachi” (Copou)

20.30 – 8 femei, de Robert Thomas, Universitatea „Spiru Haret”, Facultatea de Arte, Specializarea „Artele spectacolului”, anul III, Bucureşti – Sala Casei de Cultură „M. Ursachi” (Copou)

SÂMBĂTĂ, 8 DECEMBRIE
16.00 – Decor, de Iulia Grigoriu, Trupa „Quasar”, Casa de Cultură a Studenţilor Galaţi – Sala Gaudeamus, CCS
– Simfonie nescrisă la lumina lunii, spectacol de teatru-dans creat de Diana Tănase şi Bogdan Căpătan, Trupa „De ce ficatul?”, Casa de Cultură a Studenţilor Galaţi – Sala Gaudeamus, CCS

17.30 – Frumosul indiferent, adaptare după Jean Cocteau, Compania „Studio 24”, Casa de Cultură a Studenţilor Bucureşti – Sala Azur, CCS

18.30 – Despre sexul femeii – câmp de luptă în războiul din Bosnia, adaptare după Matei Vişniec, Teatrul Studenţesc „Ludic”, Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi – Sala Studio Ludic, CCS

19.30 – Edith Piaf, după un scenariu de Sorin Misirianţu, Teatrul Studenţesc „Gaudeamus”, Clubul Cultural al Universităţii Tehnice din Cluj-Napoca – Sala Azur, CCS

20.30 – Canarul albastru, după un scenariu de Mihai Mălaimare, Teatrul Masca, Bucureşti – Sala Gaudeamus, CCS

Spectacole Café-Teatru propuse în Pub „Underground”:
• Zoo Story, de A. Albee (Teatrul Mic, Chişinău)
• Ultimul Godot, după Matei Vişniec (Teatrul Studenţesc „Ludic”)
• Poem irlandez pentru vioară şi suflet, după John Kendrick (Teatrul Studenţesc „Ludic”)
• Cerere în căsătorie, după A.P. Cehov (Teatrul Studenţesc „Ludic”)
• O noapte furtunoasă, după I.L. Caragiale (Teatrul Studenţesc „Ludic”)

INTRAREA ESTE LIBERĂ LA TOATE SPECTACOLELE !

VĂ AŞTEPTĂM CU DRAG… DE TEATRU !

Detalii despre spectacole şi trupe găsiţi în Broşura Festivalului şi pe site-ulwww.ludic.ro.

COPOU PARCUL EXPOZITIEI – Nora Iuga –

Nora IUGA

Expozitie de Fotografie – Liviu Gherman –

afis Tandarica_final A3

Expozitie de fotografie dedicata muzicianului Ovidiu Lipan Tandarica.

Powered by WordPress | Designed by: diet | Thanks to lasik, online colleges and seo